چگونه میزان فضای ذخیره سازی و داده های هر اپلیکیشن را برروی دیوایس های مبتنی بر iOS بررسی کنیم ؟

دسترسی سریع

براي صحبت با مدیر سایت
!کليک کنيد
قوانين نويسندگي در سایت ما
!کليک کنيد
کمک مالي و نقدي جهت بهبود سايت
!کليک کنيد
حمایت بنری از سایت
!کليک کنيد
براي پرسيدن سوالات خود با اين شماره تماس بگيريد: (----------------)
تبليغات ...

برای سفارش تبلیغات کلیک کنید برای سفارش تبلیغات کلیک کنید
نویسنده : میکائیل نیک اندیش | بازدید : 41

در این پست اموزشی ، قصد داریم تا به شما کاربران عزیز نشان دهیم که چگونه در iOS 10 و iOS 11 میزان فضای ذخیره سازی و داده های هر اپلیکیشن را برروی دیوایس های خود بررسی کنید . به همین منظور ، پیشنهاد می کنیم برای اطلاعات تکمیلی در ادامه با جاست تک همراه باشید .

بطور کلی ، باید بگوییم که iOS 11 به شما اجازه می دهد تا اپلیکیشن ها را از ایفون ، ایپد و ایپاد تاچ در حالیکه اطلاعات دیتای ان ها حفظ می شوند را حذف کنید . در واقع باید گفت که این قابلیت به شما این امکان را می دهد تا برنامه را مجددا بدون نیاز به انجام تنظیمات دوباره ان ها نصب کنید . از طرفی ، در حالیکه این روش خوب بنظر می رسد ، هشدار های نبود حافظه ذخیره سازی را می توان بعنوان یک یاداوری بشمار اورد که بهترین راه برای جبران نبود حافظه ذخیره سازی هدر رفته ، ان است که برنامه ها و داده های ذخیره سازی آنها را حذف کنیم .

بنابراین ، پیش از حذف برنامه ها ، شناسایی برنامه ای که بیشترین میزان حافظه ذخیره سازی را دربرگرفته است ، بسیار مهم می باشد .

چرا که ، نه تنها می بایست میزان فضای ذخیره سازی اشغال شده توسط یک برنامه را برروی دیوایس بررسی کرد ، بلکه می بایست میزان فضای ذخیره سازی داده های ان را هم نیز بررسی کرد . به همین منظور ، در این پست اموزشی ، قصد داریم تا قدم به قدم به شما کاربران عزیز نشان دهیم که چگونه میزان فضای ذخیره سازی اشغال شده توسط هر یک از برنامه های نصب شده برروی دیوایس را بررسی کنید .

و اما چرا به مرور زمان فضای ذخیره سازی برنامه ها بیشتر و بزرگتر می شوند ؟

در واقع ، ممکن است که در برخی از موارد شما متوجه شده باشید که میزان فضای ذخیره سازی ایفون شما تا آنجا که می بایست مورد استفاده قرار نگرفته باشد ، استفاده و ظرفیت ان تکمیلی شده باشد . چرا که این در حالی می باشد که اندازه و میزان حجم برنامه ها همچنان در حال افزایش می باشند . از طرفی می توان دلیل این امر را تا حدودی به دلیل تنبلی برخی از توسعه دهندگان مانند اپلیکیشنی همچون فیسبوک بشمار اورد که باینری های برنامه را برای فن آوری های صرفه جویی در فضای اپل مانند App Thinning و On-Demand Resources بهینه سازی نمی کنند .

از طرفی ، همچنان باید گفت که App Thinning یک گلوله جادویی بشمار نمی اید که این مشکل را به سادگی رفع کند زیرا صفحه نمایش تلفن های همراه در حال بزرگتر شدن می باشند و پیکسل های بیشتری را در هر پک (Pack) دربر می گیرند . در نتیجه ، UI و منابع با وضوح بالا استفاده شده برای پشتیبانی از تمام عامل های موجود در دیوایس های iOS حجیم تر می شوند .

و اما چگونه میزان فضای ذخیره سازی مورد استفاده توسط هر برنامه را در iOS 10 بررسی کنیم ؟

در نسخه iOS 10 و نسخه های قدیمی تر ، برای دسترسی به اطلاعات ذخیره سازی مورد استفاده در ایفون و ایکلود بصورت کاملا دقیق و عمیق از همان بخش موجود و همیشگی در برنامه Settings امکان پذیر می باشد . البته قابل ذکر است که کاربران تازه کار برای انکه بتوانند این بخش را به تنهایی پیدا کنند ، ممکن است کمی برایشان دشوار باشد .

از طرفی لازم به ذکر است که ، هم iOS 10 و هم iOS 11 هر دو عملکرد مشابهی را از لحاظ بررسی میزان فضای ذخیره سازی برنامه و داده های آن ها ارائه می دهند ، اما از لحاظ ظاهری iOS 10 از فونت کوچکتری استفاده می کند که این باعث می شود تا تقریبا مشاهده میزان فضای ذخیره سازی مورد استفاده توسط داده های برنامه ، غیرممکن باشد .

همچنین قابل ذکر است که اگر از صفحه ی Storage خارج شوید ، مدیریت فضای ذخیره سازی iOS بطور خودکار فایل های موقت ، حافظه کش ها برروی دیوایس ، استریم موزیک و ویدئو ها را بطور موقت از بخش های دانلود شده از برنامه های نصب شده را حذف می کند . اما در برخی موارد ، لازم است تا بصورت دستی برنامه های حجیم و برخی از محتویات را برای آزاد سازی فضای ذخیره سازی حذف کنید .

  1. ابتدا می بایست برنامه Settings را اجرا کنید .
  2. سپس می بایست به مسیر General > Storage & iCloud Usage مراجعه کنید .
  3. حال می بایست برروی گزینه ی Manage Storage در صفحه ی Storage & iCloud Usage تپ کنید .چگونه میزان فضای ذخیره سازی و داده های هر اپلیکیشن را برروی دیوایس های مبتنی بر iOS را بررسی کنیم ؟
  4. در پایان می بایست هر برنامه نصب شده را از لیست به منظور مشاهده میزان فضای ذخیره سازی مورد استفاده ، انتخاب کنید .چگونه میزان فضای ذخیره سازی و داده های هر اپلیکیشن را برروی دیوایس های مبتنی بر iOS را بررسی کنیم ؟

اما در تصویر بالا ، علاوه بر ایکون برنامه شما می توانید ورژن ، میزان فضای ذخیره سازی باینری برنامه (در مقابل App Size) و همچنین میزان فضای ذخیره سازی دیتای ان را (در مقابل Documents & Data) که درحال حاضر بخشی از فضای ذخیره سازی دیوایس را اشغال کرده اند ، مشاهده کنید .

از طرفی ، قابل ذکر است که طرح بکار رفته در صفحه اختصاری میزان فضای ذخیره سازی دیوایس بسیار جالب و کاربردی می باشد ، چرا که با توجه به طرح حروف کوچک بکار رفته می توانید بسیار اسان اطلاعات مربوط به اندازه برنامه و دیتای ان را مشاهده کنید . اما خوشبختانه ، در iOS 11 کار بسیار بهتر انجام شده است ، چرا که می توانید بطور کاملا و واضح بخش App Size و Documents & Data را مشاهده و به ان دسترسی داشته باشید .

بنابراین ، برای آزاد کردن فضای ذخیره سازی دیوایس خود ، می بایست برنامه ای را که بخش عظیمی از فضای ذخیره سازی دیوایس شما را اشغال کرده است و مورد استفاده نمی باشد را حذف کنید ، که برای حذف برنامه ها ، تنها کافیست همچون تصویر بالا در صفحه ی مورد نظر با انتخاب گزینه ی Delete App ان را حذف کنید و یا در صفحه ی هوم اسکرین انگشت خود را برروی برنامه نگه داشته تا به لرزش در بیایند و سپس برروی علامت ضربدر تپ کنید . بنابراین ، با انجام اینکار ، بطور کامل برنامه همراه با تمام محتویات ان همچون حافظه کش و داده های موقت از دیوایس شما حذف خواهند شد .

چگونه میزان فضای ذخیره سازی و داده های هر اپلیکیشن را برروی دیوایس های مبتنی بر iOS را بررسی کنیم ؟

قابل ذکر است که در برخی از برنامه ها ، شما می توانید محتویات و داده های ان را مستقیما همچون تصویر بالا در صفحه ی مورد نظر حذف کنید .

در واقع ، همانطور که در تصویر بالا نشان داده شده است ، در صفحه ی مرتبط با فضای ذخیره سازی اپلیکیشن TV خود شرکت اپل ، باعث می شود تا بتوانید برخی از موارد دانلود شده برای تماشای ان ها را بصورت انلاین به منظور آزاد سازی فضای ذخیره سازی و بدون نیاز به حذف کلی برنامه پاک کنید .

و اما چگونه میزان فضای ذخیره سازی مورد استفاده توسط هر برنامه را در iOS 11 بررسی کنیم ؟

بطور کلی باید بگوییم که در iOS 11 نمایش فضای ذخیره سازی مورد استفاده در ایفون در بخش تنظیمات Settings بصورت جداگانه و مستقل از تنظیمات مرتبط با فضای ذخیره سازی ایکود قرار گرفته است ، که این امر برای کاربران تازه کار به منظور دسترسی به این ویژگی آسان تر می باشد .

علاوه براین ، صفحه اختصاری فضای ذخیره سازی در iOS 11 ، توصیه های بیشتری را برای ذخیره سازی فراهم می کند ، به این صورتکه یک نوار همچون آیتونز بصورت تفکیک شده و دسته بندی شده ، میزان فضای اشغالی و … را نشان می دهد .

  1. ابتدا می بایست برنامه Settings را در دیوایس مبتنی بر iOS خود اجرا کنید .
  2. سپس می بایست به مسیر General > iPhone Storage مراجعه کنید .
    نکته : اگر صاحب یک ایپد می باشید ، این بخش تحت عنوان iPad Storage شناخته می شود .
  3. اکنون می بایست شما با یک لیست از برنامه های نصب شده همراه با میزان فضای ذخیره سازی اشغال شده توسط هر کدام مواجه شوید که هر کدام از برنامه ها که بیشترین میزان فضای ذخیره سازی را در برگرفته است ، در بالاترین قسمت صفحه نمایش قابل مشاهده می باشد . در نتیجه ، برای اطلاعات بیشتر در مورد فضای اشغال شده توسط هر یک از برنامه ها ، می بایست برروی برنامه دلخواه و مورد نظر خود تپ کنید .چگونه میزان فضای ذخیره سازی و داده های هر اپلیکیشن را برروی دیوایس های مبتنی بر iOS را بررسی کنیم ؟

اما همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید ، صفحه ی اختصاری و مرتبط با فضای ذخیره سازی ، نسبت به ۹ iOS به مراتب کاربردی تر می باشد . چرا که اطلاعات مرتبط با اندازه حجم برنامه و همچنین اندازه مرتبط با داده های ان را که در دیوایس ذخیره شده اند ، در کنار هم نمایش می دهد .

نکته : داده های مربوط به حافظه کش و فایل های موقتی در برنامه ها ممکن است بعنوان فضای استفاده شده ، محاسبه نشده باشند .

از طرفی ، همچون گذشته شما می توانید برنامه را همراه با داده ها ، کش ها و فایل های موقتی با تپ کردن برروی گزینه ی Delete App در صفحه فضای ذخیره سازی برنامه ، حذف کنید . همچنین در برخی از برنامه ها همچون Music ، Messages ، Safari و Podcasts شما می توانید محتویات و داده های ان را مستقیما همچون تصویر زیر در صفحه ی مورد نظر حذف کنید .

چگونه میزان فضای ذخیره سازی و داده های هر اپلیکیشن را برروی دیوایس های مبتنی بر iOS را بررسی کنیم ؟

تصویری که در بالا قرار داده شده است ، این قابلیت را نشان می دهد .

چرا که ، همانطور که در تصویر بالا نشان داده شده است ، شما به وضوح می توانید در صفحه مرتبط با فضای ذخیره سازی اپلیکیشن Music گزینه های اضافی را مشاهده کنید که به کمک ان ها می توانید هر گونه آهنگ های دانلود شده را بصورت جداگانه و یا به یکبار حذف کنید .

Deleting vs. offloading apps :

همچنین در iOS 11 یک گزینه ی جدیدی با نام Offload App اضافه شده است که امکان حذف خود برنامه را اما بدون پاک شدن داده های ان را فراهم می کند . به این صورتکه با مراجعه به مسیر Settings > iTunes & App Store ، یک گزینه ی اضافی با نام Offload unused App قرار داده شده است که iOS را موظف می کند تا بطور خودکار برنامه های غیرقابل استفاده را حذف کند ، در حالیکه دیتا های ان ها همچنان  بصورت ذخیره شده باقی بماند .

چگونه میزان فضای ذخیره سازی و داده های هر اپلیکیشن را برروی دیوایس های مبتنی بر iOS را بررسی کنیم ؟

البته قابل ذکر است که در حال حاضر ، اپل مشخص نکرده است که پس از چه مدت یک برنامه می بایست پیش از انکه iOS 11 تصمیم به حذف ان بگیرد ، باز شود اما در بخش لیست برنامه های موجود در قسمت iPhone Storage متوجه خواهید شد که آخرین بار در چه زمانی از برنامه مورد نظر استفاده شده است .

چگونه میزان فضای ذخیره سازی و داده های هر اپلیکیشن را برروی دیوایس های مبتنی بر iOS را بررسی کنیم ؟

جاست تک را در کانال تلگرام دنبال کنید : https://telegram.me/justtech


برچسب‌ها :

پنجشنبه 5 مرداد 1396 - 19:27
قدرت گرفته از نیلوبلاگ